Szukamy praindoeuropejskich i prasłowiańskich mtDNA

Moderator: Lappa

YDNA:
R1a-Z280+ Y2902+
MtDNA:
U4a1b1
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 1:43 pm
Atim wrote:Tak sobie go okresliłem na podstawie opisu w cytowanej pracy.
Po prostu: nie w typie kaukazoidalnego Europejczyka. Czytaj.

To co z grubsza wyczytałem - długogłowy, ale z gotyckim podniebieniem. Masywna żuchwa z odstającą guzowatością bródkową i szerokimi kątami.
Łagodna gładzizna i łuki brwiowe, ale reszta struktur jak najbardziej wskazująca na męską płeć osobnika.

Jakbym czytał opis swojej czaszki ;D. Wyglądam praktycznie tak samo - jeśli chcecie rekonstrukcję farmera z KAK to wyślę wam swoją facjatę. Wyglądam kaukazoidalnie i europejsko.

YDNA:
Adam-L74; R1a-YP4700
MtDNA:
H14a
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 2:50 pm
Artmar wrote:
Atim wrote:Tak sobie go okresliłem na podstawie opisu w cytowanej pracy.
Po prostu: nie w typie kaukazoidalnego Europejczyka. Czytaj.

To co z grubsza wyczytałem - długogłowy, ale z gotyckim podniebieniem. Masywna żuchwa z odstającą guzowatością bródkową i szerokimi kątami.
Łagodna gładzizna i łuki brwiowe, ale reszta struktur jak najbardziej wskazująca na męską płeć osobnika.
Jakbym czytał opis swojej czaszki ;D. Wyglądam praktycznie tak samo - jeśli chcecie rekonstrukcję farmera z KAK to wyślę wam swoją facjatę. Wyglądam kaukazoidalnie i europejsko.

No to gratuluję i - proszę o zdjęcie!
Sam jestem ciekawy, jak wyglądają ci bardzo dlugoczaszkowi, z "żuchwą bardzo masywną", z "bardzo wysokim i nienormalnie głębokim lub wąskim ('gotyckim') podniebieniem" przy równocześnie niskim wzroście do 160 cm kaukazoidzi.
YDNA:
R1a-Z280+ Y2902+
MtDNA:
U4a1b1
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 5:00 pm
Atim wrote:No to gratuluję i - proszę o zdjęcie!
Sam jestem ciekawy, jak wyglądają ci bardzo dlugoczaszkowi, z "żuchwą bardzo masywną", z "bardzo wysokim i nienormalnie głębokim lub wąskim ('gotyckim') podniebieniem" przy równocześnie niskim wzroście do 160 cm kaukazoidzi.

Nie wiem w tej chwili czy to ironia, czasem mam problemy z wyczuciem jej przez internet. Ale co tam- niech stracę :D

Z góry przepraszam za jakość, ale tak to jest jak nie ma się sprzętu i szuka się odpowiedniego zdjęcia na szybko.A wzrost się nie zgadza(całe szczęście), urosłem na ponad 1,9m.

[img]out[/img]

Jakieś podobieństwo jest? Gotyckie podniebienie i długogłowość mam na pewno. Na to pierwsze uwagę zwrócił lekarz, jednak przewidywania się nie sprawdziły, bo wady wymowy nie wykazuję.
Last edited by Artmar on Sat Jun 07, 2014 7:52 am, edited 1 time in total.

YDNA:
Adam-L74; R1a-YP4700
MtDNA:
H14a
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 5:42 pm
Artmar wrote:
Atim wrote:No to gratuluję i - proszę o zdjęcie!

Nie wiem w tej chwili czy to ironia, czasem mam problemy z wyczuciem jej przez internet. Ale co tam- niech stracę :D
Z góry przepraszam za jakość, ale tak to jest jak nie ma się sprzętu i szuka się odpowiedniego zdjęcia na szybko.A wzrost się nie zgadza(całe szczęście), urosłem na ponad 1,9m.
[...]
Jakieś podobieństwo jest? Gotyckie podniebienie i długogłowość mam na pewno. Na to pierwsze uwagę zwrócił lekarz, jednak przewidywania się nie sprawdziły, bo wady wymowy nie wykazuję.

Nie, nie była to ironia. Raczej ciekawość, bo ten antropologiczny opis T. Kozłowskiego et al. wydawał się mi dość niecodzienny.
Na cechach rasowych nie znam sie. Jak się klasyfikujesz (tylko nie widzę u Ciebie tej "żuchwy masywnej")?
W ogóle, czy ktoś z naszych forowiczów pochodzi z Kujaw?
YDNA:
R1a-Z280+ Y2902+
MtDNA:
U4a1b1
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 7:10 pm
Atim wrote:Nie, nie była to ironia. Raczej ciekawość, bo ten antropologiczny opis T. Kozłowskiego et al. wydawał się mi dość niecodzienny.
Na cechach rasowych nie znam sie. Jak się klasyfikujesz (tylko nie widzę u Ciebie tej "żuchwy masywnej")?

Image
Nie widzę by czaszka tego KAK ze zdjęcia specjalnie różniła się od mojej, a już na pewno nie ma większej żuchwy.
Typ antropologiczny? Dawno przestałem się w to bawić, uznając genetykę za ciekawszą i bardziej rozwijającą. Nie mniej jednak, pewien internetowy autorytet :)(Tomatoes może go kojarzyć) sklasyfikował mnie kiedyś jako typ "sznurowy". Ile w tym racji? Nie wiem. Uznaję typ antropologiczny za zwykły rezultat genetyki autosomalnej.

YDNA:
Adam-L74; R1a-YP4700
MtDNA:
H14a
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 7:36 pm
Artmar wrote:
Atim wrote:Nie, nie była to ironia. Raczej ciekawość, bo ten antropologiczny opis T. Kozłowskiego et al. wydawał się mi dość niecodzienny.

Image
Nie widzę by czaszka tego KAK ze zdjęcia specjalnie różniła się od mojej, a już na pewno nie ma większej żuchwy.
Typ antropologiczny? Dawno przestałem się w to bawić, uznając genetykę za ciekawszą i bardziej rozwijającą. Nie mniej jednak, pewien internetowy autorytet :)(Tomatoes może go kojarzyć) sklasyfikował mnie kiedyś jako typ "sznurowy". Ile w tym racji? Nie wiem. Uznaję typ antropologiczny za zwykły rezultat genetyki autosomalnej.

Jeśli jesteś tak wysoki, jak napisałeś, a zarazem szczupły (poczynając od czaszki, widok A), to Tomatoes mógł Cię postrzegac jako... sznur! :lol:
A swoja drogą, masz rację, lekceważąc typy antropologiczne. One mogą coś mówic, jeśli formowały się w środowisku długo odseparowanym od innych i obcych rasowo autosomów.
YDNA:
R1a-Z280+ Y2902+
MtDNA:
U4a1b1
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 7:47 pm
Atim wrote:Jeśli jesteś tak wysoki, jak napisałeś, a zarazem szczupły (poczynając od czaszki, widok A), to Tomatoes mógł Cię postrzegac jako... sznur! :lol:

Dobre :D . Ale nie, to nie Tomatoes mnie klasyfikował - stwierdziłem tylko, że Tomatoes może kojarzyć klasyfikującego ;D
Atim wrote:A swoja drogą, masz rację, lekceważąc typy antropologiczne. One mogą coś mówic, jeśli formowały się w środowisku długo odseparowanym od innych i obcych rasowo autosomów.

Ot cała filozofia.Wystarczy spojrzeć na własne rodziny. gdzie nawet mimo bliskości autosomalnej potrafią się tworzyć drastycznie różne fenotypy ;D.

Wytworzył się jednak mały offtopic za co przepraszam.

PostPosted: Thu Jul 31, 2014 6:45 am
Wstępne wyniki analizy molekularnej „człowieka z Janisławic” wykazały obecność dwóch zmian w rejonie HVR-I, tj. 16189C 16270T, które są charakterystyczne dla subhaplogrupy U5b1b,

http://www.czlowiekzjanislawic.pl/wstep ... zy-dna.php

Dzisiaj U5b1b jest popularna wśród Lapończyków i Berberów i najprawdopodobniej pochodziła z Europy Zachodniej.

YDNA:
Adam-L74; R1a-YP4700
MtDNA:
H14a
PostPosted: Thu Jul 31, 2014 2:35 pm
Wiarus wrote:
Wstępne wyniki analizy molekularnej „człowieka z Janisławic” wykazały obecność dwóch zmian w rejonie HVR-I, tj. 16189C 16270T, które są charakterystyczne dla subhaplogrupy U5b1b,

Dzisiaj U5b1b jest popularna wśród Lapończyków i Berberów i najprawdopodobniej pochodziła z Europy Zachodniej.

Dzięki za informacje i link.
Wiki podaje:
U5b1b: has been found in Fulbe and Papel people in Guinea-Bissau and Yakuts people of northeastern Siberia. It arose around 11000 years ago and has polymorphisms in 12618 16189 ( + U5b1 polymorphisms).
Ta Jakucja jest tu interesująca, gdyż na teren Polski, zwłaszcza połnocnej, często nasuwały się różne kultury północno-wschodnie.

(Ale czytałem dziś na forum Davidskiego, że próby zespalania haplogrupy mtH z Y-DNA R1a czy R1b są też bardzo problematyczne).

YDNA:
Adam-L74; R1a-YP4700
MtDNA:
H14a
PostPosted: Thu Jul 31, 2014 6:30 pm
Atim wrote:
Wiarus wrote:

Dzięki za informacje i link.
Wiki podaje:
U5b1b: has been found in Fulbe and Papel people in Guinea-Bissau and Yakuts people of northeastern Siberia. It arose around 11000 years ago and has polymorphisms in 12618 16189 ( + U5b1 polymorphisms).
Ta Jakucja jest tu interesująca, gdyż na teren Polski, zwłaszcza połnocnej, często nasuwały się różne kultury północno-wschodnie.
(Ale czytałem dziś na forum Davidskiego, że próby zespalania haplogrupy mtH z Y-DNA R1a czy R1b są też bardzo problematyczne).

O, 4 czerwca Eurogenes podał coś ciekawego z terenu południowego Ałtaju (Mongolia):
http://eurogenes.blogspot.com.au/2014/0 ... golia.html

Czterech spośród ośmiu mężczyzn z epoki brązu wykazało indoeuropejskie Y-DNA -Z93, jeden z nich - także europejski kolor oczu i włosy.
Jedna z nich wykazał rzadką haplogrupę mitochondrialną, H1b.
Uzyskano dla niego nowoczesnych pięć meczów w Polsce i jeden w Portugalii.

Czyźby ślad polskich "Amfor"?
Interestingly, one of the Bronze Age females belonged to an European-specific haplotype within mitochondrial haplogroup H1b, with five modern matches in Poland and one in Portugal.
Last edited by Atim on Fri Aug 01, 2014 2:36 pm, edited 1 time in total.
PreviousNext

Return to Język Polski