Ludzie R1a - skąd i dlaczego przybyli do Europy

Moderator: Lappa

YDNA:
Adam-L74; R1a-YP4700
MtDNA:
H14a
PostPosted: Fri Nov 11, 2016 10:45 am
Wiarus wrote:Ciekawostka, dwa R1a-M17 nad Bajkałem . Wczesnoneolityczny cmentarz Lokomotiv (6000-4800 p.n.e.)
https://era.library.ualberta.ca/files/w ... 09_PhD.pdf
Znaleziono tam też dwa U5a mtDNA.

Dziękuję, Wiarus, za to info!
Szkoda, że zbyt lakoniczne i nie wzbudziło zaintteresowqania.
Ale z punktu genealogii genomicznej i historii rodu R1a ta praca doktorska pani Nour Moussa z uniwersytetu Alberta w Edmonton (Kanada) jest ważna. Ona utrwala ojczyznę tej grupy w rejonie rzeki Angary i Jeziora Bajkał. Ale optymizmem napełnia to, że dalsze badania archeologiczne, antropololgiczne i genetyczne w tym rejonie nadal trwają w ramach kanadyjsko-rosyjskiego Baikal Archaeology Project (BAP).

Image

Obecność tam R1a-M17(=M198), datowanego na 8000-6800 lat temu w Lokomotiv (czyli właściwie w Irkucku nad Angarą), w pobliżu miejscowości Malta nad Angarą, gdzie wcześniej wykryto R* nie jest przypadkowe.
Szkoda tylko, że zakres prac laboratoryjnych był taki skromny, choć do uzyskania doktoratu wystarczał.
Nie podjęto badania całego genomu, a stan wiedzy genetycznej był na poziomie literatury sprzed dziesięciu lat.
Pani Moussa nawet słowem nie wspomniała o "chłopcu z Malta", R*.
Zakopała się w pisanie pracy, nie wiedząc, co się w nauce aktualnie dzieje.
.............
Te czarne kwadraciki oznaczają stanowska archeologicznem grobowe, z których pobrano DNA do badań archeogenomicznych.

Ciekawostką jest po pierwsze, że stanowisko Ust'Ida znajduje się u ujścia rzeki Ida do Angary. A nad tą Idą jest słynna wieś Wierszyna.
jedyna wioska w świecie, utworzona na Syberii poza Polską przez samych Polaków (przed I wojną światową) i w całości zamieszkana przez Polaków. Uczą się tam po polsku i mają polski kościółek (w Irkucku zaś - polskiego biskupa na cała Syberię).

Druga ciekawostka, że poniżej słynnej elektrowni Brack (największa w świecie?) jest miasto Ust' Ilimsk nad Angarą, a tam po 73 latach poszuikiwania w świecie przez wiele isnstutycji, znalazł się mi w tym roku syn i rodzina mojego daaalekiego krewniaka, zlikwidowanego pod Lwowem przez NKWD i podobno ... zamordowanego na Sybirze, na Kołymie
(w Anglii zrobiono bardzo ponury fabularny film "Zagubiony na Sybirze" (jest dotępny w YouTube, ponad godzinny, kiedyś nominowany do Oskara).
Rodzinka szaleje z radości, że go, Mariana Nadowicza, jednak tam sowieci nie zakatrupili, jak się domyślał film.
.......................
Wiarus, mt-U5a nie ma europejskiej genezy.
Powstało wtedy, kiedy Europa była jeszcze tylko neandertalska.

Among the oldest mtDNA haplogroups found in European remains of Homo sapiens is U5. The age of U5 is estimated at 50,000 but could be as old as 60,500 years. Approximately 11% of total Europeans and 10% of European-Americans are in haplogroup U5.

https://www.geni.com/projects/U5a-mtDNA/4048
Wysoki procent wśród rdzennych Amerykanów każe łączyć a haplogrupą Y-Q.
W Europie mtDNA U5 jest zaświadzone dopiero 31.000 lat temu w Vestonicach (Czechy).
Mogło ono towarzyszyć Europejczykom epoki lodowcowej w migracji z Azji Środkowej czy dalszej.
.

PostPosted: Fri Nov 11, 2016 4:00 pm
Atim wrote:Wiarus, mt-U5a nie ma europejskiej genezy.
Powstało wtedy, kiedy Europa była jeszcze tylko neandertalska.

Nigdzie nie twierdziłem, że U5a ma europejską genezę. Wspomniałem o U5a, bo gdyby się okazało, że to było odpowiednie U5a to można by to może łączyć z jakąś populacją, która miała jakieś związki z kulturami stepowymi, które mogły mieć jakieś związki z PIE. Wtedy obecność R1a i U5a na cmentarzu w Lokomotiv koło Bajkału i obecność Ra1 i U5a na cmentarzach sznurowców w Europie Centralnej nie byłyby przypadkowe:

Image
Image

YDNA:
Adam-L74; R1a-YP4700
MtDNA:
H14a
PostPosted: Fri Nov 11, 2016 6:03 pm
To PDF pracy doktorskiej Nour Moussy już się nie otwiera.
Zapewne zauważono, że się nim tu interesujemy (mam wpisane w komputer).
Widocznie trwają pracę nad tym zestawem DNA i nie chcą, żeby im przeszkadzać. Prawda?

Updt:
Link znów dobrze działa.

YDNA:
Adam-L74; R1a-YP4700
MtDNA:
H14a
PostPosted: Wed Nov 16, 2016 8:25 am
Wiarus wrote:Wspomniałem o U5a, bo gdyby się okazało, że to było odpowiednie U5a to można by to może łączyć z jakąś populacją, która miała jakieś związki z kulturami stepowymi, które mogły mieć jakieś związki z PIE. Wtedy obecność R1a i U5a na cmentarzu w Lokomotiv koło Bajkału i obecność Ra1 i U5a na cmentarzach sznurowców w Europie Centralnej nie byłyby przypadkowe:

Wiesz co Wiarus,
Drzewo genealogiczne mtDNA (zaktualizowane 18.02.2016) wskazuje na bliskie pokrewieństwo mtU5 z mtF, których Moussa odnotowała 6 na 17 wszystkich w Lokomotiv (zob. Table 3.2, str. 114)
http://www.phylotree.org/tree/U.htm

Drzewo jest takie:
R
- - - - R9
- - - - - - - - F
- - - - U
- - - - - - - - U5
A więc R to ojciec, R9 i U to synowie, F i U5 to dosłownie kuzyni
Mogli tam pod Bajkałem być razem!
Mogli stamtąd wyruszyć razem ku Europie. :D
......................................
Warto zobaczyc jeszcze jeden ważny szczegół,
Mianowicie w Lokomotiv i na pozostałych cmentarzyskach Cis-Bajkału jest wiele haplogrupy mtA.
np. poniżej Lokomotiv, w Ust' Ida, znaleziono 6 mtA na szesnaście wszystkich grobów.
A haplogrupa mtA jest bratem dla haplogrupy mtR

http://www.phylotree.org/tree/index.htm
Widocznie tam żyła mitochondrialna rodzina, tam jest genetyczna kolebka R, A, F, i U.
Coś pięknego!
Image
Aktualny fragment drzewa mitochondrialnego z 18 Feb 2016.
Widać na nim najstarsze powiązania rodzinne, mitochondrialne, które około 8000-6000 lat temu
żyły nad Angarą: A i R (jako bracia), F i ewentualnie U5 (jako wnuki R)
Previous

Return to Język Polski